Tennis Europe Junior Masters

First played in 1996, the Tennis Europe Junior Masters is devised to reward the best-performing players of the year on the Tour. The Masters officially brings the season to an end, and features the six best European players of both the 14 and 16 & Under Race to Masters rankings, plus the finalists of the European Junior Championships.

In the years since its inception, the Junior Masters has showcased the talents of a host of future stars, with top players such as Kim Clijsters, Alexander Zverev and Rafael Nadal amongst the former champions. | Roll of Honour 

2019 Tennis Europe Junior Masters

The 2019 event is being held at CT Rocco Polomeni in Reggio Calabria (ITA) from 4-6 October.  32 players from 18 countries are taking part. The full list of qualified players, plus their achievements in 2019 can be found here

Fact Sheet | Order of Play | Photos 

Draws and Results

Boys 14 & Under

(1) Mihai Alexandru Coman (ROU) d. Gabriel Debru (FRA) 6-3 6-3
(3) Maxim Zhukov (RUS) d. Iliyan Radulov (BUL) 6-4 6-3
Dino Prizmic (CRO) d. (4) Marc Majdandzic (GER) 6-2 6-3
(2) Yaroslav Demin (BUL) d. Luca Pow (GBR) 6-3 6-3

Semi-Finals:
(1) Mihai Alexandru Coman (ROU) d. (3) Maxim Zhukov (RUS) 6-3 6-1
Dino Prizmic (CRO) d. (2) Yaroslav Demin (BUL) 6-3 6-3

Final:

Dino Prizmic (CRO) d. (1) Mihai Alexandru Coman (ROU) 6-4 7-5

Girls 14 & Under

Luca Udvardy (HUN) d. (1) Alisa Baranovska (UKR) 7-5 6-3
(3) Amelie Smejkalova (CZE) d. Jana Stojanova (MKD) 7-6(4) 6-2
(4) Nikola Daubnerova (SVK) d. Daria Yesypchuk (UKR) 6-3 7-6(5)
(2) Petra Marcinko (CRO) d. Hanna Tsitavets (BLR) 6-1 6-3

Semi-Finals:
(3) Amelie Smejkalova (CZE) d. Luca Udvardy (HUN) 7-6(3) 6-4
(2) Petra Marcinko (CRO) d. (4) Nikola Daubnerova (SVK) 3-6 6-3 7-5

Final:

(2) Petra Marcinko (CRO) d. (3) Amelie Smejkalova (CZE) 6-3 6-0

Boys 16 & Under

(1) Peter Privara (SVK) d. Ainius Sabaliauskas (LTU) 6-4 6-3
(4) Alen Bill (CRO) d. Mariano Tammaro (ITA) 6-2 6-4
Peter Nad (SVK) d. (3) Vilius Gaubas (LTU) 7-6(5) 7-6(0)
(2) Peter Buldorini (ITA) d. Vladimir Popov (BUL) 6-2 4-6 7-6(2)

Semi-Finals:
(4) Alen Bill (CRO) d. (1) Peter Privara (SVK) 6-3 7-6(5)
Peter Nad (SVK) d. (2) Peter Buldorini (ITA) 6-1 7-6(4)

Final:

(4) Alen Bill (CRO) vs. Peter Nad (SVK)

Girls 16 & Under 

(1) Sebastianna Scilipoti (SUI) d. Sara Svetac (CRO) 6-2 6-2
(3) Kateryna Lazarenko (UKR) d. Emilija Tverijonaite (LTU) 6-3 6-3
(4) Lucija Ciric Bagaric (CRO) d. Malwina Rowinska (POL) 6-0 6-3
(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. Divna Ratkovic (MNE) 6-1 6-3

Semi-Finals:

(1) Sebastianna Scilipoti (SUI) d. (3) Kateryna Lazarenko (UKR) 6-0 6-4
(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. (4) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 6-3 6-2 

Final:

(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. (1) Sebastianna Scilipoti (SUI) 6-3 4-6 6-3