14&U European Summer Cups Latest

Tennis Europe Junior Tour

14&U European Summer Cups Latest

A total of 68 national teams have taken part in the qualifying rounds of the 2018 edition of the 14 & Under European Summer Cups, which were held at eight venues across the continent from 1-3 July, with additional pre-qualifying events held on 30th June.

The winner and runner-up from each qualifying group (highlighted in red) have progressed to the final rounds in Murcia (boys) and San Remo (girls) from 6-8 July. Spain (boys) and Ukraine (girls) are the defending champions.

The Summer Cups also serve as the European qualifying event for the ITF World Junior Tennis competition. Future Davis and Fed Cup champions including Rafael Nadal, Novak Djokovic, Kim Clijsters and Amelie Mauresmo all won their first international team events at the Summer Cups. 

14 & Under Boys - Copa del Sol

Qualifying: July 1-3 Fact Sheets

Pre-Qualifying - Burgas (BUL) | Draw | Day 1 

Andorra, Azerbaijan, Latvia, Moldova

Zone A - Burgas (BUL) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos Live Streaming 

Azerbaijan, Bulgaria, Croatia, Moldova, Montenegro, Romania, Russia, Sweden

Pre-Qualifying - Veska (CZE) 

Belarus, Hungary, Luxembourg, Norway

Zone B - Veska (CZE) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belarus, Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Germany, Hungary, Poland, Serbia, Slovakia

Zone C - Royan (FRA) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belgium, Estonia, Finland, France, Great Britain, Israel, Netherlands, Slove

Zone D - Murcia (ESP) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Austria, Greece, Italy, Portugal, Spain, Switzerland, Turkey, Ukraine

Final Rounds - 6-8 July, Murcia (ESP) | Team Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 
 

14 & Under Girls - Europa Cup

Qualifying: July 1-3 Fact Sheets

Pre-Qualifying Rakovnik (CZE) | Draw | Day 1 

Israel, Montenegro

Zone A - Rakovnik (CZE) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Croatia, Czech Republic, Portugal, Serbia, Slovakia, Spain, Switzerland

Zone B - Saint Valery en Caux (FRA) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belgium, France, Greece, Hungary, Norway, Russia, Slovenia, Sweden

Zone C - Bremen (GER) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Austria, Bulgaria, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Latvia, Poland

Zone D - Rivne (UKR) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3PhotosLive Scores 

Belarus, Italy, Moldova, Netherlands, Romania, Turkey, Ukraine

Final Rounds: 6-8 July, San Remo (ITA) | Team Nominations | Draw | Day 1  | Day 2 | Day 3Photos

 

 

« Back

» News archive