European 16/18&U Summer Cups Latest

Tennis Europe Junior Tour

European 16/18&U Summer Cups Latest

A total of 104 national teams of players aged 16 and 18 & Under took part at the European Summer Cups qualifying rounds from 1-3 August. Two teams from each qualifying group (highlighted in red) have advanced to the final rounds, which are being played from 6-8 August. The defending champions are Czech Republic (Boys 16&U), France (Boys 18&U) and Russia (Girls 16 and 18&U).

The 16 & Under European Summer Cups also serve as the regional qualifying competition for the Junior Davis & Fed Cup by BNP Paribas. Keep up with all the latest draws, schedules and photos below...
 

Boys 16 & Under

Group A - Mannheim (GER) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Belgium, Denmark, Estonia, France, Germany, Luxembourg, Netherlands, Ukraine

Group B - Latiano (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Austria, Croatia, Greece, Hungary, Italy, Montenegro, Slovakia, Sweden

Group C - Cluj Napoca (ROU) (31 Jul-2 Aug) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Bulgaria, Bosnia & Herzegovina, Great Britain, Moldova, Romania, Russia, Serbia, Slovenia

Group D - Vinaros (ESP) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Belarus, Czech Republic, Israel, Latvia, Poland, Portugal, Spain, Turkey

Final Rounds - Le Touquet (FRA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3FacebookPhotos 

Final Standings

1. France
2. Italy
3. Spain
4. Hungary
5. Great Britain
6. Denmark
7. Russia
8. Latvia


Girls 16 & Under

Group A - Rakovnik (CZE) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Austria, Croatia, Czech Republic, Israel, Russia, Slovakia, Slovenia, Serbia

Group B - Northumberland (GBR) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Belarus, Belgium, Germany, Great Britain, Hungary, Luxembourg, Portugal

Group C - Bistrita (ROU) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Bulgaria, Bosnia & Herzegovina, France, Greece, Netherlands, Romania, Spain, Turkey

Group D - Rivne (UKR) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Live Scores 

Estonia, Italy, Latvia, Moldova, Poland, Sweden, Ukraine

Final Rounds - Budapest (HUN) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3PhotosFacebook 

Final Standings

1. Russia
2. Ukraine
3. Spain
4. Slovakia
5. Latvia
6. Belarus
7. Germany 
8. Romania


Boys 18 & Under 

Group A - Veska (CZE) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Austria, Bulgaria, Czech Republic, Italy, Moldova, Poland, Ukraine

Group B - La Rochelle (FRA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Belarus, Croatia, France, Spain, Turkey

Group C - London (GBR) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Belgium, Estonia, Germany, Great Britain, Greece, Israel, Portugal

Group D - Piestany (SVK) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Hungary, Russia, Serbia, Slovakia, Sweden

Final Rounds - Todi (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Final Standings

1. France
2. Spain
3. Russia
4. Italy
5= Great Britain, Hungary
7= Portugal, Ukraine


Girls 18 & Under

Group A - Ruse (BUL) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Bulgaria, Great Britain, Israel, Russia, Slovakia

Group B - Most (CZE) (1-2 Aug) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2Photos 

Belarus, Czech Republic, France, Turkey

Group C - Maglie (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Greece, Italy, Portugal, Serbia, Spain

Group D - Arad (ROU)  (1-2 Aug) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Photos 

Croatia, Hungary, Romania, Sweden

Final Rounds - Valladolid (ESP) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 Photos 

Final Standings

1. Belarus
2. Russia
3. Slovakia
4. Italy
5. Spain
6. Hungary
7. Turkey
8. Romania

 

 

« Back

» News archive